Ponedjeljak, 09 Svi 2016 14:57

Obilježen Dan Gimnazije Požega i Dan Europe

|||||| ||||||

Svečanom akademijom u Gradskom kazalištu Požega danas je obilježen Dan Gimnazije u Požegi, a ujedno i Dan Europe koji se svake godine obilježava 9. svibnja, na dan potpisivanja tzv. Schumanove deklaracije. Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije, a Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije.

- To je tjedan kada Europa želi osvijestiti kolika je zapravo važnost mira i jedinstva. Oni znače napredak, a tko ne napreduje nazaduju, tako kaže i geslo naše škole – „Non progredi est regredi“. Mir i jedinstvo nemaju alternativu i to je ono što moramo usađivati mladim ljudima i nadolazećim generacijama. U srednjem vijeku, Požega je prosperirala kao važan europski grad na ovim prostorima, a poslije oslobođenja od Turaka, okrenula se opet europskom zapadu. U tu svrhu osnovana je i požeška Gimnazija 1699 godine i baš zato je logično da naša škola svoj dan obilježava u Europskom tjednu, odnosno, na Dan Europe kada su postavljeni prvi temelji Europske unije - rekao je Pavle Bucić, ravnatelj Gimnazije.

Prigodnim riječima Dan Gimnazije nazočnima je čestitao i požeški gradonačelnik Vedran Neferović.

- Grad Požega i požeška Gimnazija su jedan neraskidivi dio, poveznica kroz povijest. Požeška Gimnazija i svi koji su se školovali u njoj, ostavili su ogroman trag, ne samo u gradu Požegi nego na cijelom ovom prostoru, kako bi grad doista bio dio europskog okruženja u svim tim turbulentnim vremenima i društvenim zbivanjima koja su zahvatila ovaj prostor. Tek s jednim vremenskim odmakom možemo biti svjesni kolika je bila uloga obrazovanja u tom vremenu da na jedan drugačiji način sačuva identitet i nacionalnu osviještenost na ovom prostoru te da doista grad Požega i požeška Gimnazija budu ono što jesu - neraskidivi dio hrvatskog identiteta. Danas kada gledamo europsku budućnost, vjerujem da će požeška Gimnazija i dalje ostati na tom tragu te da ćete i vi koji završite sada Gimnaziju i nastavite izvan Požege svoje obrazovanje, znati odakle ste došli, kome pripadate i s kakvim vrijednostima dolazite u taj europski svijet – poručio je gradonačelnik Neferović.

Gimnazija u Požegi diči se nekoliko stoljeća dugom poviješću kao jedna od najstarijih prosvjetnih ustanova u Hrvatskoj. Osnovali su je isusovci 1699. godine. U razdoblju od 1761. do 1776. djelovala je pod nazivom „Academia Posegana“ i to s dva fakulteta, filozofskim i teološkim.

Svečanoj akademiji nazočili su i zamjenici gradonačelnika Darko Puljašić i Mario Pilon, zamjenici župana Ferdinand Troha i Željko Jakopović, pročelnica Odjela za društvene djelatnosti Vesna Vlašić, te dekan Veleučilišta u Požegi Dinko Zima.