Petak, 27 Svi 2016 12:39

Svjetski dan multiple skleroze - "Plešimo za MS!"

|||||||| ||||||||

U Požegi se danas obilježava Svjetski dan multiple skleroze kroz projekte nazvan „Plešimo za MS!“ što ga je iniciralo i organiziralo Društvo multiple skleroze Požega. Kroz cjelodnevni program svi zainteresirani imat će priliku saznati nešto više o ovoj bolesti, razgovarati s članovima udruge, ali i zaplesati te time podržati ovu akciju.

Prvi dio programa održao se u šetališnoj zoni gdje su za „MS“ plesali kazališni amateri, osnovnoškolci i polaznici Plesnog studija Marine Mihelčić. Program se nastavlja u 13 sati u prostorijama Udruge gdje će biti prikazan dokumentarac o oboljelima od MS-a kojega je izradila filmska družina OŠ „Dobriša Cesarić“ pod vodstvom profesorice Marije Mrkojević.

- Naša Udruga djeluje od 2003. godine i okuplja oboljele od multiple skleroze koji čine specifičnu skupina osoba s invaliditetom. Zahvalni smo što možemo danas u društvu naših sugrađana obilježiti Svjetski dan multiple skleroze – poručila je Katica Kroflin, predsjednica udruge.

O aktualnim projektima i aktivnostima upoznala nas je Marijana Šijan, koordinatorica projekata i programa udruge.

- Trenutačno provodimo projekt osobne asistencije za osobe s najtežim stupnjem invalidnosti gdje imamo preko redovitog programa Ministarstva socijalne politike i mladih uključeno 5 korisnika. Uključili smo se i u partnerski projekt s Udrugom društva multiple skleroze Slavonski Brod gdje smo uspjeli na godinu dana dobiti asistente za 3 dodatna korisnika. Naravno, potrebe su puno veće, ali projekt trenutno nije u mogućnosti uključiti veći broj korisnika. Također, uključeni smo u sve projekte Saveza, a posljednji koji smo provodili bio je „SOS za MS“, program koji se temeljio na razvoju volonterstva i inkluzivnog volonterstva članova naše udruge – rekla je Šijan.

Multipla skleroza (MS) je kronična upalna bolest središnjeg živčanog sustava (SŽS), što znači da upalna oštećenja mogu zahvatiti veliki i mali mozak, moždano deblo i kralježničku moždinu. MS se javlja u svim životnim dobima, no najčešća je između 18. i 50. godine života. Bolest je nepoznatog uzroka i nepredvidljivog tijeka. Današnje spoznaje i rezultati brojnih istraživanja ukazuju da je multipla skleroza autoimuna bolest koja nastaje djelovanjem čimbenika okoline, ali i utjecajem genetske sklonosti za MS.