Srijeda, 03 Ožujak 2021 11:19

Otvorena izložba ilustracija iz knjige "Tko je Antun Kanižlić?"

|||||||||| ||||||||||

Ususret proslavi Dana grada Požege, uz pomoć Grada Požege iz tiska je izašla knjiga “Tko je Antun Kanižlić?”, posvećena životu i djelu kultnoga požeškoga prosvjetitelja. Isusovac, svećenik, misionar, Požežanin Antun Kanižlić tako je u godini koja je u nacionalnim razmjerima posvećena čitanju dobio svoj ukoričeni memento.

Autorice knjige su s. Slavka Vrbanić i Valentina Mirković iz požeške osnovne škole koja nosi Kanižlićevo ime, a danas je u Galeriji Ciraki Gradskoga kazališta Požega otvorena i izložba ilustracija Dragana Matičevića, samoukog slikara iz Dervišage, koji je ilustrator knjige.

- Tko je Antun Kanižlić? Od tog smo pitanja počeli u školi koja nosi njegovo ime. Najprije je nastala predstava, a sada je ovdje i knjižica – slikovnica motivirana životom i djelom Antuna Kanižlića - pojasnile su autorice.

- Vrijeme Antuna Kanižlića po kojem naša škola nosi ime ne prolazi, jer uvijek je potrebno promišljati općeljudske vrijednosti koje je on zagovarao. Njegov način djelovanja potreban je društvima u svakom vremenu te smo s njim nastojali upoznati učenike, njihove bližnje i sugrađane - naglasila je u pogovoru knjige ravnateljica Kanižlićeve škole Marija Samardžija.

Dodatna vrijednost ove knjige, koja će mnogima približiti kultno Kanižlićevo djelo “Svetu Rožaliju”, svakako su ilustracije mladoga slikara, bivšega učenika te škole Dragana Matičevića. Prozračan crtež lakoga poteza i bajkovitog ozračja zadržat će pozornost čitatelja i potaknuti u novim istraživačima neka nova pitanja za budućnost o velikom prosvjetitelju.

- Riječ je o ilustracijama zbivanja iz njegovoga života, ali i iz njegova djela. Bilo je to vrlo zahtjevno, Kanižlić kao autor i Rožalija kao njegova tema morali su biti prikazani zajedno, a opet svatko sa svojim posebnostima. I jednako su bili zanimljivi i zahtjevni. Posebno je bilo teško odlučiti kako prikazati samoga Kanižlića. Dugo je trajalo, radio sam na više načina kako bih došao do končanoga cilja – crtež drvenim bojama i tušem koji zrači jednostavnošću i čistoćom, a opet je onaj pravi vizualni dio cijele knjige - kazao je slikar Matičević.

Prigodnim riječima izložbu je otvorio gradonačelnik Požege Darko Puljašić.

- Hvala svima koji su sudjelovali na ovom vrijednom projektu. Bogatstvo i ljepota Požege, njezine kulture i tradicije ovdje je prikazana u jednom novom izdanju, kako bi naša djeca, ali i svi koji dolaze u naš grad tako vidjeli tko smo bili, tko smo sada i tko ćemo biti. Uvjeren sam kako će Grad Požega i dalje podržavati ovakve projekte, jer Požega je bila i bit će središte kulturnih događanja ovoga područja - rekao je gradonačelnik.

Promocija knjige “Tko je Antun Kanižlić?” održat će se sutra (četvrtak 4. ožujka) u Gradskom kazalištu Požega s početkom u 18 sati.

Tekst: Slavonski.hr