Srijeda, 15 Prosinac 2021 12:57

Održana promocija knjiga Drage Hedla i Jerka Zovaka

||||||| |||||||

U prostoru Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić-Mažuranić“ u Slavonskom Brodu dana 14. prosinca održano je predstavljanje četiriju knjiga – „77 tužnih humoreski“ novinara i književnika Drage Hedla te „Kopilad“, „Blagoslovljeni zločini“ i „U čijoj je funkciji SBplus“ koje je napisao Jerko Zovak. Uz autore, knjige su predstavili Ante Tomić, romanopisac, kolumnist i feljtonist i odvjetnik Čedo Prodanović.

Knjiga Drage Hedla nazvana „77 tužnih humoreski“ predstavlja zbirku kolumni objavljivanih na portalu SBplus tijekom 2020. i 2021. godine. Kako sam autor kaže, radi se o aktualnim temama izrečenim kroz vrlo zahtjevnu književnu formu, humoresku.

- One su tužne zato što su istinite. Da nisu istinite ne bi bile tužne i ne bismo se smijali, a i ovako je pitanje jesu li smiješne s obzirom da prate upravo istinite događaje. Upravo mi ovaj stil pisanja predstavlja svojevrsni „ventil“ jer dođe vam nekada da „puknete od jada“ kada vidite nekakvu društvenu nepravdu, kada vidite što se događa u našem društvu. Onda je lakše sve to ismijati, narugati se. To je osobni način da ostanete normalni u svijetu koji bas nije potpuno normalan. – kazao je Drago Hedl.

U posljednjih deset godina SBplus je izdao dvanaest knjiga, dok su njih tri predstavljene na sinoćnjoj promociji.

- To je ustvari zbirka kolumni koje sam radio zadnje dvije, tri godine. Jedna je posebna, ona govori o mom privremenom službenom putovanju u Remetinec, odnosno u Požegu. Iz tog sam ambijenta zapisao što sam tamo proživio u godinu dana. To je jedno simpatično štivo koje bih svakome preporučio, i onima koji nisu bili, onima koji će ići i ona koji nikada neće ići tamo. Prvima da se malo podsjete kako je bilo, drugima da ih se upozori što ih čeka, a trećima da znaju da su sretni što nisu bili u takvim neobičnim uvjetima. Druga je knjiga „Blagoslovljeni zločini“ u kojoj sam pokušao argumentirano snimiti postojeće stanje u vremenu u kojem sam pisao i ona je na neki način zrcalo našeg društveno – političkog stanja, kriminalne provenijencije u Slavonskom Brodu. Posljednja knjiga je „U čijoj je funkciji SBplus?“ kojom ću pokazati da mi nismo ničiji nego svoji u onoj mjeri u kojoj imamo pameti i petlje govoriti i pisati ono što mislimo. – kazao je Jerko Zovak.