Ponedjeljak, 04 Travanj 2022 14:34

Svečano obilježen početak izgradnje nove zgrade hitne medicine u Požegi

||||||||||||||| |||||||||||||||

Svečanim polaganjem kamena temeljca Zavod za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije danas je počeo izgradnju nove zgrade Hitne medicine u Požegi, smještene uz Opću županijsku bolnicu Požega, na dijelu starog parkirališta. Vrijednost gradnje objekta približno je 14 milijuna kuna s PDV-om, a riječ je o zgradi površine 550 četvornih metara u prizemlju i isto toliko na katu.

Današnjoj svečanosti prisustvovali su državni tajnik Ministarstva zdravstva prim. Željko Plazonić, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prim. mr. Maja Grba-Bujević, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, gradonačelnik Grada Požege dr.sc. Željko Glavić i pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i gospodarenje Andreja Menđel, načelnici i gradonačelnici s područja Požeško – slavonske županije, te članovi Upravnog vijeća Zavoda za hitnu medicinu Požeško – slavonske županije, ravnatelji zdravstvenih ustanova, te predstavnici izvođača radova i nadzora.

Prigodnim riječima uzvanike je pozdravio ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije Fabijan Barišić.

- Zavod za hitnu medicinu će se izgradnjom ove zgrade riješiti problema brže komunikacije s hitnim prijemom. Biti ćemo efikasniji te skratiti vrijeme potrebno za prijevoz hitnog pacijenta i time podići kvalitetu pružanja zdravstvene zaštite. Ovim projektom hitna služba će našim građanima biti dostupnija, brža, kvalitetnija, a funkcionalna integracija između zdravstvenih ustanova podignuta na višu razinu. Također, u samoj zgradi bit će smješten i edukacijski centar i radionica koja će služiti za interne i vanjske edukacije koje hitne služba obavlja u okviru svojih djelatnosti. Naši zaposlenici će imati bolje uvjete za rad i zbog svega navedenog ovaj projekt smatramo iznimno važnim za našu službu, ali i za naše građane. – rekao je Barišić.

Svoje zadovoljstvo projektom izrazila je i požeško-slavonska županica Antonija Jozić.

- Težnja i želja da se nova zgrada Zavoda za hitnu medicinu izgradi pored požeške bolnice postoji već dugi niz godina. Danas krećemo u ostvarenje tog cilja i vjerujem da ćemo nakon završetka izgradnje, opremanja i preseljenja zavoda na novu adresu značajno podići razinu zdravstvene zaštite u našoj županiji. Zavod za hitnu medicinu važna je karika u zdravstvenom sustavu, a djelatnici hitne medicinske službe svakodnevno se, beskompromisno bore za zdravlje i živote naših sugrađana. Vjerujem kako će i ova investicija pridonijeti daljnjem razvoju zdravstvene zaštite u našoj županiji, poboljšati uvjete rada našim djelatnicima, a našim sugrađanima osigurati brzu i dostupnu hitnu medicinsku skrb, tik do požeške bolnice kojom se također iznimno ponosimo. - poručila je Jozić.

Prigodnim riječima okupljene su pozdravili i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević te državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Željko Plazonić.

Podsjetimo, Zavod za hitnu medicinu Požeško slavonske županije je započeo s radom 01. listopada 2011. godine kao zdravstvena ustanova za pružanje izvanbolničke hitne medicinske pomoći. Djelatnost obavlja na cijelom području Požeško slavonske županije, s timovima smještenim u Požegi, Pakracu i Pleternici. U Zavodu je zaposleno ukupno 62 djelatnika od čega 58 je zdravstvenih radnika raspoređenih u 5 timova u Pakracu, 5 timova u Pleternici i 10 timova u Požegi, te 5 timova u prijavno-dojavnoj jedinici. Sjedište Zavoda je od osnivanja u Požegi u Ulici Matije Gupca 10 u prostorima Doma zdravlja Požeško-slavonske županije, a Zavod je temeljem Ugovora o darovanju s OŽB Požega, a na temelju prijedloga Požeško slavonske županije 2019. godine, u svoje vlasništvo prenio ovo zemljište površine 4.500 m2, procijenjene ukupne vrijednosti od 1.000.000, 00 kuna. Temeljem okvirnog sporazuma potpisan je prvi ugovor na iznos 3.979.890,00 kn s PDV-om, a obuhvaća radove do izgradnje “roh bau”. Rok za dovršetak potpisanih radova po ovom ugovoru je 31. listopada 2022.godine.