Sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite RH o mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, a vezano za sprječavanja širenja zaraze koronavirusom, nismo u mogućnosti organizirati tradicionalni susret Nitko ne smije biti sam koji se svake godine održava u prosincu u ogranizaciji Grada Požege. Prigodno druženje i ručak ove će godine nažalost izostati, dok se za prigodni dar svi stanovnici Grada Požege stariji od 70 godina koji su ostali bez supružnika trebaju prijaviti u Grad Požegu do 04. prosinca 2020. godine i to ispunjavanjem obrasca.

Ostalo (34)
Children categories
ITU - integrirana teritorijalna ulaganja Požega
Written by Mario KrižanacITU mehanizam je specifičan instrument Europske unije za korištenje europskih strukturnih i investicijskih fondova namijenjen provedbi teritorijalnih strategija integriranim korištenjem sredstava iz više europskih fondova ili više operativnih programa, odnosno integriranje projekata iz različitih sektora, zatim isti tipovi projekata na različitim lokacijama ili integriranje projekata iz više različitih fondova.
Grad Požega a će u financijskom razdoblju od 2021. do 2027. godine imati mogućnost korištenja financijskih sredstava za realizaciju gradskih projekata iz ITU (Integrirana teritorijalna ulaganja) mehanizma. Urbano područje grada Požega čine sljedeće jedinice lokalne samouprave: Grad Požega, Grad Pleternica, Općina Brestovac, Općina Velika, Općina Jakšić i Općina Kaptol.
- Odluka o uspostavi urbanog područja grada Požege
- Mišljenje MRRFEU o prijedlogu konačnog obuhvata
- Odluka o pokretanju postupka izrade SRUP-a Požega
- Odluka o izradi KS i KAP
– komunikacijska strategija
KOORDINACIJSKO VIJEĆE
Koordinacijsko vijeće je tijelo zaduženo za koordinaciju izrade, izmjene i/ili dopune, donošenja, provedbe i praćenja provedbe strategije razvoja urbanoga područja. Koordinacijsko vijeće daje mišljenje o svim ključnim koracima u postupku izrade i provedbe SRUP-a prije upućivanja dokumenata na predstavnička tijela JLS-ova.
Koordinacijsko vijeće čine gradonačelnici i načelnici svih gradova i općina koje su u sastavu urbanoga područja, odnosno njihovi zamjenici.
Organizacijsku podršku radu Koordinacijskog vijeća pruža Odsjek za ITU mehanizam Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i gospodarenje.
- Odluka o osnivanju Koordinacijskog vijeća
- Poziv na 1. sjednicu
- Odluka o pozitivnom mišljenju na nacrt KS i KAP
- Poslovnik o radu
PARTNERSKO VIJEĆE
Partnersko vijeće za urbano područje osniva grad središte urbanoga područja radi sudjelovanja u donošenju SRUP-a, utvrđivanja prioriteta razvoja, predlaganja strateških projekata te njihove provedbe i praćenja. Partnersko vijeće ima savjetodavnu ulogu. Članove partnerskog vijeća za urbano područje imenuje gradonačelnik grada središta urbanoga područja uz prethodno pribavljena mišljenja izvršnih tijela svih JLS-ova s urbanoga područja.
- Odluka o osnivanju Partnerskog vijeća
- Poziv na 1. sjednicu
- Odluka o pozitivnom mišljenju na nacrt KS i KAP
- Poslovnik o radu
Provedbeni program za razdoblje 2021. - 2025.
Written by Mario KrižanacStrategija razvoja urbanog područja 2021. - 2027.
Written by Mario KrižanacRepublika Hrvatska postala je punopravna članica Europske unije 1. srpnja 2013. godine, pri čemu se za Hrvatsku otvorilo veliko europsko tržište, ali i postavilo niz izazova kojima moraju odgovoriti gospodarski i javni sektor. Jedan je od najvećih izazova maksimalno iskoristiti financijske mogućnosti koje nude europski fondovi.
Grad Požega, kao hrvatski grad, ima velike potencijale koje može iskoristiti upravo ulaskom Hrvatske u Europsku uniju. Stoga je uoči donošenja Strategije razvoja grada Požege za razdoblje od 2014.-2020. godine, Grad Požega otvorio širok dijalog s građanima, stručnjacima i predstavnicima Vlade Republike Hrvatske, kako bi se mogli odrediti temeljni ciljevi i projekti primjereni razvoju Požege u idućem razdoblju.
Strategija razvoja Grada Požege 2015.-2020. godine...
JAVNI POZIV
za iskazivanje prijedloga i primjedbi na Strategiju razvoja Grada Požege za razdoblje od 2015. - 2020. godine
Strategija razvoja Grada Požege 2015.-2020. godine...
Krajnji rok za podnošenje komentara je 20. ožujka 2015. godine.
Nacrt socio-ekonomske analize Grada Požege...
Strategija 2015-2020 - PRVI NACRT...
Šesti sastanak radnih skupina – akcijski plan
U Gradskoj vijećnici 4. prosinca 2014. godine održao se šesti sastanak tematskih radnih skupina. Na sastanku se prezentirao dosadašnji rad na izradi Strategije te su se definirali zadaci kojima će se pristupiti u narednom razdoblju. Sljedeći koraci u izradi Strategije su: razvoj akcijskog plana 2015-2017, konzultiranje strategije od šire skupine dionika, daljnje prikupljanje projektnih ideja te njihova razrada, izrada završne verzije Strategije te prezentacija i usvajanje iste. Članovi skupina su dobili prvi nacrt Strategije na CD-u kako bi imali još jednu priliku za završne komentare. Što se tiče prioritizacije projekata, na sastanku je dogovoreno da svaki član zasebno pristupi ocjenjivanju projekata na temelju pet postavljenih kriterija:
(I) status projekta,
(II) relevantnost za grad do 2017.,
(III) koristi za županiju,
(IV) ocjena kapaciteta te
(V) ocjena sredstava.
Rok za prioritizaciju projekata je do 30.12.2014. godine.
U nastavku se nalazi prezentacija sa sastanka.
PREZENTACIJA - Provedbeni okvir...
Sastanak sa poduzetnicima
Dana 13. listopada 2014. godine u Gradskoj vijećnici održan je sastanak sa poduzetnicima sa područja grada Požege. Sastanak je imao za cilj upoznati poduzetnike sa dosadašnjim rezultatima u pripremi Strategije razvoja grada Požege te načinima na koje im ona može koristiti u budućem poslovanju. Na sastanku je posebno naglašena važnost da svi pravci razvoja i temeljni projekti tvrtki budu u skladu sa Strategijom grada, jer to jamči dodatno vrednovanje prilikom ocjenjivanja na natječajima za financiranje sredstvima EU. Stoga su poduzetnici još jednom pozvani da se uključe u izradu Strategije prijavom projekata koje planiraju.
Individualni radni sastanci sa tematskim radnim skupinama
U utorak, 9. rujna 2014. godine u Gradskoj vijećnici su se održala četiri neformalna radna sastanka sa članovima tematskih radnih skupina. Na sastancima su se zasebno sa svakom skupinom revidirali pristigli projektni prijedlozi koji se tiču Javnog poziva za prikupljanje prijedloga projekata koji pridonose provedbi Strategije razvoja grada Požege za razdoblje od 2014. do 2020. godine.
Peti sastanak radnih skupina – modaliteti za provedbu i financijski okvir
Dana 30. lipnja 2014. godine s početkom u 10,00 sati u prostorijama HGK Požega održan je peti sastanak tematskih radnih skupina za potrebe izrade Strategije razvoja grada Požege. Na sastanku je postignut završni dogovor oko prioriteta i mjera te su članovi radnih skupina pozvani da na temelju Javnog poziva za prikupljanje prijedloga projekata predlože projektne ideje iz područja svog profesionalnog djelovanja.
Četvrti sastanak radnih skupina – nastavak izrade vizije, ciljeva i prioriteta
Dana 2. lipnja 2014. godine u Gradskoj vijećnici Grada Požege s početkom u 9,00 sati održan je četvrti sastanak tematskih radnih skupina. Na radnom sastanku grupe su pristupile izradi intervencijske logike strategije, a rezultat rada možete pogledati u dokumentu u nastavku.
Intervencijska logika strategije Grada Požege...
---
Treći sastanak radnih skupina – nastavak izrade vizije, ciljeva i prioriteta
12. svibnja 2014. godine s početkom u 10,00 sati u prostorijama HGK Požega održao se treći sastanak sa članovima tematskih radnih skupina. Na sastanku se pristupilo izradi zaključaka iz SWOT analize na temelju čega se pristupa definiranju ciljeva, prioriteta i na kraju, vizije. Rezultat sastanka se može pročitati u dokumentu u nastavku.
---
Drugi sastanak radnih skupina - izrada vizije, ciljeva i prioriteta
7. svibnja 2014. godine s početkom u 10,00 sati u prostorijama HGK Požega održan je drugi sastanak sa članovima tematskih radnih skupina, na kojemu je napravljena nova, dopunjena verzija SWOT analize na temelju komentara sa prethodnog sastanka. Nakon toga je održana kratka edukacija o načinima izrade vizije, ciljeva i prioriteta. Novu verziju SWOT analize možete pogledati u nastavku, te je ista i dalje dostupna za komentiranje.
---
Prvi sastanak radnih skupina – izrada SWOT analize
23. travnja 2014. godine s početkom u 9:30 sati u prostorijama HGK Požega održan je prvi sastanak sa članovima tematskih radnih skupina, na kojemu je glavni zadatak bio izrada SWOT analize grada Požege. Rezultat cjelodnevnog sastanka je izrađena prva radna verzija SWOT analize koju možete pročitati u nastavku.
SWOT analiza - prva verzija...
Grad Požega predstavlja anketu čijim ispunjavanjem želi uvažiti mišljenje svojih sugrađana o budućnosti požeškog odmarališta u Baški.
Odmaralište u Baški djeluje od 1951. godine kada je Gradski odbor u Požegi unajmio manji hotel koji je 1953. godine kupio. Od 2016. do 2021. godine odmaralište je bilo dano u zakup trgovačkom društvu Valis Aurea Baška j.d.o.o. Ugovor je istekao, poslovni prostor u Baški ne nalazi se u zakupu niti se koristi u neke druge svrhe te je stoga potrebno donijeti odluku o daljnjem postupanju s istim.
dr.sc. Borislav Miličević
Rođen je 25. lipnja 1967. godine u Požegi, po narodnosti Hrvat, državljanin Republike Hrvatske. Oženjen je i otac je troje djece.
Osnovnu školu završio je u Požegi, a srednju školu u Slavonskom Brodu. Diplomirao je 1993. godine na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek, a 2001. godine je doktorirao na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Poslijedoktorsku specijalizaciju stječe 2013. godine na University of Maryland, Washington D.C. US, program: Global safety - Food safety USDA US.
Od 1995 do 2012. radi kao direktor Tvornice alkoholnih pića Zvečevo d.d. Požega. Na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek zaposlen je od 2012. godine, gdje je 2016. godine izabran u zvanje redovitog profesora, a 2018. godine izabran je u znanstveno zvanje znanstveni savjetnik u trajnom zvanju.
Od 2018. godine obnaša i dužnost dekana Veleučilišta u Požegi. Kao vanjski nastavnik angažiran je i u nastavi na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek, te Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
Za sudjelovanje u Domovinskom ratu odlikovan je Spomenicom.
Na redovitim lokalnim izborima 16. svibnja 2021. godine, kao kandidat Hrvatske demokratske zajednice i Hrvatske stranke umirovljenika, u prvom je krugu izabran za zamjenika gradonačelnika grada Požege.
dr.sc. Željko Glavić
Rođen je 20. listopada 1954. godine u Požegi, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Po narodnosti je Hrvat, državljanin Republike Hrvatske. Oženjen je i otac je dvoje odrasle djece.
Medicinski studij upisao je 1973. godine, a 18. srpnja 1978. godine diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Pripravnički staž obavio je u Medicinskom centru u Požegi, a specijalizaciju iz opće kirurgije u KBC-u “Sestre Milosrdnice” u Zagrebu, gdje je 1986. godine položio specijalistički ispit. Poslijediplomski studij iz opće kirurgije završio je 1987. godine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu gdje je 1989. godine magistrirao. Radni vijek u požeškoj bolnici proveo je na Odjelu za abdominalnu kirurgiju Službe za kirurške bolesti, kao subspecijalist za abdominalnu kirurgiju.
Od 1990. godine ravnatelj je Medicinskoga centra u Požegi, a od 1994. godine ravnatelj Opće županijske bolnice u Požegi do 31. prosinca 2020. godine. U 2000. godini obranio je doktorsku disertaciju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a 2002. godine priznat mu je naslov primarijusa. U srpnju 2003. godine izabran je za docenta na Medicinskom fakultetu u Osijeku te 2007. godine u zvanje izvanrednoga profesora. U znanstveno zvanje znanstvenoga savjetnika izabran je 2015. godine, a potom u znanstveno nastavno zvanje redovnoga profesora kirurgije.
Aktivno je sudjelovao na stručnim skupovima i kongresima u Hrvatskoj i inozemstvu 86 puta te sudjelovao u organizaciji niza znanstvenih i stručnih skupova i kongresa, kao član znanstvenog, kongresnog ili organizacijskog odbora. Objavio je 56 stručnih i znanstvenih radova u domaćim i stranim časopisima. Koautor je više priručnika i zbirnih znanstvenih knjiga. Urednik je više zbornika, udžbenika, monografija i priručnika te recenzent u više časopisa, priručnika i zbornika radova.
Od 1991. do 1993. godine bio je član Kriznoga štaba Općine Slavonska Požega, od 1993. do 1997. godine zamjenik zastupnika u Županijskom domu Hrvatskoga sabora, a od 1993. do 2001. godine član Poglavarstva Požeško-slavonske županije. Predsjednik je Savjeta za zdravlje Požeško-slavonske županije od 2009. godine, a predsjednik Gradskoga vijeća Grada Požege od 2017. do 2021. godine. Od 2017. godine je povjerenik, a potom i predsjednik Županijskoga odbora Hrvatske demokratske zajednice Požeško-slavonske županije.
Nagradu Grada Požege za doprinos razvoju požeškoga zdravstva dobio je 1995. godine. Diplomu Hrvatskoga liječničkoga zbora (HLZ) dobio je 1999. godine, povodom 125. obljetnice njegova utemeljenja, za osobit doprinos u njegovanju časne tradicije HLZ-a, medicinske znanosti i zdravstva RH, a 2005. godine na prijedlog Hrvatskoga društva za endoskopsku kirurgiju dobio je i Povelju Hrvatskoga liječničkoga zbora.
Odlikovan je Spomenicom i Hrvatskim trolistom za sudjelovanje u Domovinskom ratu.
Na redovitim lokalnim izborima 16. svibnja 2021. godine, kao kandidat Hrvatske demokratske zajednice i Hrvatske stranke umirovljenika, u prvom je krugu izabran za gradonačelnika grada Požege.
Tradicionalni susret Nitko ne smije biti sam 2020.
Written by Mario KrižanacObavijest - tradicionalni susret Nitko ne smije biti sam
kojega potom trebaju predati osobno u Gradsku kuću (Trg Sv. Trojstva 1), dostaviti poštom ili putem email Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Više informacija možete dobiti na 311 307 ili 311 318.
Zahtjev za izdavanje propusnice možete preuzeti na dolje navedenom linku te ga popunjenog možete dostaviti na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Odgovor će te dobiti povratno na mail s kojeg ste poslali zahtjev!!
Zahtjev za izdavanje propusnica...
NAPOMENA: Propusnice koje se izdaju iz vitalnih obiteljskih razloga, poput pružanja skrbi djeci ili starijim osobama ili kupnje hrane i osnovnih potrepština, izdaju se maksimalno restriktivno u doista nužnim slučajevima (nužnim slučajem smatra se i kupnja hrane i hranjenje životinja). U zahtjevu potrebno je navesti osobne podatke i razlog traženja propusnice.
Prepouka je se da se propusnice izdaju elektronskim putem na temelju zahtjeva upućenih elektronskom poštom ili drugim načinom bez socijalnog kontakta.
More...
NOVOOTVORENE STRANICE VLADE RH - KORONAVIRUS.HR
Obavijesti Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije...
Preporuke CZ-e za samoizolaciju...
Obavijesti na stranicama Ministarstva zdravlja...
Zbog većeg zanimanja Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je kontakt brojeve za informacije na temu koronavirusa dostupne za građane svaki radni dan od 8 do 22 sata te subotom i nedjeljom od 8 do 14 sati:
091 468 30 32 i 099 468 30 01
Molimo Vas da kontaktirate telefonski, a ne putem SMS-a. Iz tehničkih razloga ne može Vam se odgovarati na SMS poruke koje su poslane na ove brojeve.
DEŽURNI EPIDEMIOLOG U POŽEŠKO-SLAVONSKOJ ŽUPANIJI 098 98 29 204
Sve što trebate znati o koronavirusu (COVID-19)...
Najnovije preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo...
Naputak za pravilno pranje ruku...
Kako umanjiti rizik od zaraznih bolesti (video prilog)...
LETAK |
Nasilje u obitelji je kršenje ljudskih prava i oblik diskriminacije, društveni, obiteljski i osobni problem! Većina žrtava obiteljskog nasilja su žene, često djeca, osobe starije životne dobi, osobe s invaliditetom. Djeca su žrtve nasilja u obitelji i kad nisu izravno izložena, jer svjedoče nasilju.
U borbi protiv nasilja u obitelji, osim zakonima osigurane profesionalne pomoći žrtvama u krizi, važno je senzibilizirati javnost, što i ovim putem želimo učiniti!
Svi stručnjaci koji rada ne poslovima zaštite i podrške žrtvama nasilja u obitelji, imaju načela: žurno individualno, obzirno, stručno i nepristrano pristupiti štiteći interes djeteta, žene-žrtve, uz svjesnost tvrdnje da je za nasilje odgovoran počinitelj nasilja!
Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji naglašava se obveza prijavljivanja nasilja u obitelji. Djelatnici u zdravstvenim ustanovama, u ustanovama socijalne skrbi, odgojno obrazovnim ustanovama, vjerskim ustanovama, humanitarnim organizacijama ili organizacijama civilnog društva, dužni su prijaviti policiji
192 ili jedinstveni 112 za hitne slučajeve
ili državnom odvjetništvu počinjenje nasilja ili sumnju, jer su najčešće u kontaktu sa žrtvama. Ukoliko to ne učine – čine prekršaj.
Za postupanje u slučaju nasilja u obitelji nadležne ustanove, koje su dužne osigurati dežurstva stručnjaka 24 sata, su (skraćeno predstavljene obveze):
POLICIJA
– žurni dolazak, prekid nasilničkog čina/sprječavanje počinitelja u nasilnom ponašanju, zaštita žrtve, prikupljanje podataka, procjena rizika, davanje uputa žrtvi o pravima, pružiti podršku žrtvi, predložiti sudu izricanje mjera, podnijeti odgovarajuću prijavu, obavijestiti CZSS
ZDRAVSTVO
– u slučaju sumnje da je zdravstveno stanje ili ozljeda posljedica nasilja OBZIRNO razgovarati s osobom, prijaviti POLICIJI ili DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU
PRAVOSUĐE
– pristupiti pažljivoj obradi kaznenog ili prekršajnog predmeta, omogućiti sudsku zaštitu žrtvi nasilja, osobito djetetu
CENTRI ZA SOCIJALNU SKRB
– ovlasti sveobuhvatne zaštite žrtve i članova obitelji, osobito djece i svih ranjivih skupina kroz integrirani pristup u radu i s počiniteljem nasilja i žrtvom, izraditi PLAN SIGURNOSTI zajedno sa žrtvom,
ODGOJNO OBRAZOVNE USTANOVE
– putem ureda ravnatelja ili stručnog suradnika ustanove prijaviti sumnju na nasilje POLICIJI i nadležnom centru za socijalnu skrb, osigurati sigurnost djetetu do dolaska drugog roditelja ili djelatnika CZSS
Organizacije civilnog društva koje programski djeluju u cilju zaštite žrtava nasilja, kod nas je to Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN
– pružanje savjetodavne i druge pomoći žrtvama, osiguravanje sigurnog smještaja i psihosocijalnog tretmana, informiranje o pravima, suradnja s policijom, CZSS i pravosudnim tijelima.
SUSTAV PODRŠKE ŽRTVAMA I SVJEDOCIMA
1. Služba za podršku žrtvama i svjedocima (ministarstvo pravosuđa) – radi svjedočenja na sudovima, informirati žrtve o pravima i načinu ostvarivanja istih
2. Odjel za podršku žrtvama i svjedocima (pri županijskom sudu)– pruža podršku i opće procesne informacije o pravima žrtava i svjedoka u postupku
Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja (od 8 – 20 svaki dan) Udruga za podršku žrtvama i svjedocima/BESPLATAN POZIV
116 006
Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji...
Stranice Ministarstva pravosuđa za podršku žrtvama i svjedocima...
2021. - PONOVNA JAVNA RASPRAVA PRIJEDLOGA V. IZMJENA I DOPUNA GENERALNOG URBANISTIČKOG PLANA GRADA POŽEGE
Pregledna karta...
1.1 namjena...
1.2 promet...
1.3 komunikacije...
2. gospodarstvo i društvene djelatnosti...
3.1 plin...
3.2 elektroopskrba...
3.3. vodoopskrba...
3.4 odvodnja...
4.1 uvjeti korištenja...
4.2 oblici korištenja...
4.3 mjere zaštite...
4.4 način gradnje...
Generalni urbanistički plan (GUP) V. izmjene i dopune 2021. god. TEKSTUALNI DIO...
2021. - JAVNA RASPRAVA PRIJEDLOGA V. IZMJENA I DOPUNA GENERALNOG URBANISTIČKOG PLANA GRADA POŽEGE
Pregledna karta...
1.1 namjena...
1.2 promet...
1.3 komunikacije...
2. gospodarstvo i društvene djelatnosti...
3.1 plin...
3.2 elektroopskrba...
3.3. vodoopskrba...
3.4 odvodnja...
4.1 uvjeti korištenja...
4.2 oblici korištenja...
4.3 mjere zaštite...
4.4 način gradnje...
Generalni urbanistički plan (GUP) V. izmjene i dopune 2021. god. TEKSTUALNI DIO...
GENERALNI URBANISTIČKI PLAN GRADA POŽEGE
2. gospodarstvo i društvene djelatnosti...
Generalni urbanistički plan (GUP) IV. izmjene i dopune 2019. god. TEKSTUALNI DIO...
2021.
Zaključak o upućivanju na ponovnu javnu raspravu Prijedloga V. izmjena i dopuna...
Zaključak o upućivanju na javnu raspravu Prijedloga V. izmjena i dopuna...
2020.
Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta na području Grada Požega
Written by Mario Križanac
KK. 06.3.1.03.0022

- Nositelj projekta: Grad Požega
- Ukupna vrijednost projekta 5.003.569,54 kuna
- Ukupni prihvatljivi troškovi: 4.909.194,54 kuna
- EU sufinanciranje projekta: 4.172.815,36 kuna (85%)
- Razdoblje provedbe projekta: 12. rujna 2017. – 25. listopada 2018.
Ciljevi projekta:
1. Izgraditi i opremiti reciklažno dvorište na području grada Požege na lokaciji Industrijska ulica
2. Informirati stanovništvo grada Požege o ulozi reciklažnog dvorišta i pravilnom odvajanju otpada u kućanstvima
3. Provesti informativno-obrazovne aktivnosti na području grada Požege o korištenju reciklažnog dvorišta i pravilnom odvajanju otpada
Svrha projekta: izgradnjom i opremanjem funkcionalnog reciklažnog dvorišta Grad Požega doprinosi povećanju stope odvojeno prikupljenog komunalnog otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište, prije svega problematičnog (opasnog) otpada, otpadnog papira, metala, stakla, plastike, tekstila te krupnog (glomaznog) komunalnog otpada.
Ciljnim skupinama smatra se cjelokupno stanovništvo koje gravitira prema gradu Požegi, koje će imati direktnu korist od izgradnje i opremanja reciklažnog dvorišta jer je isto osnovni preduvjet za poboljšanje sustava odvojenog prikupljanja otpada „vrata do vrata“, što će u konačnici dovesti do toga da kućanstva imaju manje mjesečne račune za odvoz otpada.
Izgradnja reciklažnog dvorišta na području grada Požege doprinosi povećanju stope odvojeno sakupljenog komunalnog otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište, te doprinosi smanjenju količina CO2 i čuvanju prirodnih resursa zbog mogućnosti recikliranja. Kroz edukaciju stanovništva osigurava se prevencija nastanka otpada, pravilno odvajanje otpada koje se može reciklirati, ponovna uporaba korisnih sirovina iz otpada, a sve s ciljem smanjenja cijene odvoza otpada za kućanstva i sprečavanja odlaganja problematičnog otpada u prirodu.
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
|
Reciklažno dvorište je nadzirani ograđeni prostor koji je namijenjen odvojenom sakupljanju te privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada. Opremljeno je odgovarajućom opremom za prihvat različitih otpadnih materijala, ovisno o njihovom agregatnom stanju, veličini i gustoći. Svaka posuda, spremnik, kontejner, ormar i sl. za odlaganje određene vrste otpada, označeni su odgovarajućim natpisom s ključnim brojem i nazivom vrste otpada kako bi korisnicima reciklažnog dvorišta bilo olakšano pravilno odlaganje otpada.
Postupak postupanja s otpadom na reciklažnom dvorištu provodit će se na način da će se na ulazu otpad prijavljivati i kontrolirati od strane nadležnih zaposlenika. Nakon vaganja i evidentiranja donositelj se upućuje na mjesto gdje treba odložiti pojedine vrste otpada. Nakon istovara i skladištenja određene vrste otpada donositelj se pridržava pravila kretanja i ponašanja u reciklažnom dvorištu koja su izvješena na ulazu u građevinu. Nakon istovara donositelj otpada upućuje se prema izlazu te se obavlja vaganje praznog vozila. Kada se prihvatni spremnici napune odgovarajućom vrstom otpada, voditelj reciklažnog dvorišta organizira prijevoz otpada do mjesta obrade povezivanjem ovlaštenog sakupljača.
Vrste otpada koje se mogu odložiti u reciklažnom dvorištu Požega:
Papir | Tetrapak |
Plastika-folije, pet ambalaža | Glomazni otpad i sitni EE otpad |
Oprema s K-CL-F plinom | Tekstilni otpad i obuća |
Akumulatori | Baterije |
Otpadne fluo cijevi | Otpadne štedne žarulje |
Opasni otpad iz domaćinstava-nezapaljivi (boje, lakovi, otapala i dr.) |
Otrovni otpad iz domaćinstva (kiseline, pesticidi, citotoksici i dr.) |
Otrovni otpad iz domaćinstva-zapaljivi (boje, fotokemikalije, otapala i dr.) |
Motorna ulja |
Zauljena ambalaža | Zauljene krpe |
Jestiva ulja | Stari lijekovi |
Plastika ostala-tvrda (PE kašete i dr.) | Karton |
Glomazni otpad-drveni | Glomazni otpad-ostali |
Otpadne gume | Građevinski otpad (šuta i sl.) |
Građevinski otpad (sanitarna keramika) | Ravno staklo |
Ambalažno staklo | Stiropor |
Drvo | Zeleni otpad |
Željezo |
Obojeni metali i limenke |
Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Grada Požege.